Disainiöö toob üle 25 põneva näituse

Foto: disainioo.ee

Juba järgmisel nädalal toimuv XII Disainiöö toob huvilisteni üle 25 vaatemängulise näituse, mis haaravad teemasid mööblidisainist veganmoeni ning Disainioksjonile tulevatest unikaalsetest disaintoodetest Disainerite näoraamatuni. Disainiöö toimub 25. septembrist 1. oktoobrini Noblessneri Valukojas, kuid Disainiöö näituste ja satelliitidega on haaratud kogu Tallinna linnaruum.

Toome välja seitse näitust, mida Disainiöö meeskond soovitab kindlasti ära vaadata:

FINEST mööblidisain (Disaini- ja arhitektuurigalerii, Pärnu mnt 6)

Kaks kogenud sisearhitekti ja mööblidisainerit Simo Heikkilä (FIN) ja Toivo Raidmets (EST) esitlevad esmakordselt koostöönäituse vormis oma hiljutist loomingut. Neil kahel disaineril on palju ühist – mõlemal on seljataga pikk karjäär mööblidisaini õppejõu ja professorina, Heikkiläl Aalto Ülikoolis Helsinkis ja Raidmetsal Eesti Kunstiakadeemias. Neil on ka sarnane disainifilosoofia – vorm peab lähtuma toote otstarbest, toode ise on aga kauakestev ning samas ökoloogiline. Mööbel peab konstruktsioonilt olema lihtne, rõhutades detailide visuaalset rolli, kuid unustamata sealjuures esteetikat ja huumorit.

Disainioksjoni eelnäitus (Solaris Keskus)

Oksjonikollektsioon on kokku pandud disainirariteetidest, sellistest pisut isesugustest ja erilistest nagu me isegi. Esindatud on nii moe-, toote-, ehte- ja mööblidisain kui ka kunst. Solarisse tuuakse huvilistele tutvumiseks kuni kümme suuremat toodet oksjonikollektsioonist. Näituse lõpus toimub Solarises ka soojendusoksjon – enampakkumisele läheb kolm toodet. Üks neist on Rolf Benzi lounge-tool 394, labsdesignilt. Teised kaks toodet paljastatakse aga alles näituse avamispäeval Disainioksjoni Facebooki lehel. Enampakkumistest kogunenud tulu läheb heategevusfondi, millega toetatakse disainitudengite õpinguid või töötubasid välismaal.

Tsooni Hõng (Noblessneri Valukoda, Tööstuse 48)

Tsooni Hõng on Raoul Kurvitza ja Jass Kaselaane projekti esitlus, milles on põimitud installatsioonid, video ja performance.

Käeatlas (Noblessneri Valukoda, Tööstuse 48)

Aksessuaarinäitusel KÄEATLAS saab näha Eesti Kunstiakadeemia Disainiteaduskonna kevadisel kursusel Tanel Veenre ja Helene Vetiku juhendamisel valminud tooteid. Ehetest koduaksessuaarideni, praktilisest kontseptuaalseni: stiilsed ja mängulised väikeseeriad põnevate tehniliste lahendustega. Disaineriteks magistrandid mitmetelt erialadelt.

Disainerite näoraamat 2012-2017 (Noblessneri Valukoda, Tööstuse 48)

Disainiöö festivalidel on saanud juba traditsiooniks, et disainer Ülar Linnuste esitleb oma kolleegide portreid ja ülevaateid nende loomingust. Selles projektis, mis sai alguse 2012. aastal, on seni portreteeritud 54 disainerit. Projekti, mis propageerib disaineri elukutset läbi konkreetsete persoonide ning nende loomingu esile toomise, on seni eksponeeritud osade kaupa. 2017. aasta Disainiöö raames avanes võimalus eksponeerida kõiki seni valminud ning mõningaid uusi episoode üheskoos. Kokku tuleb esitlusele 60 portreed.

Tulevikutekstiilid (Noblessneri Valukoda, Tööstuse 48)

Näitus esitleb tekstiili ja rõivadisaini traditsioonilisele tootmisele alternatiive otsides erinevaid lähenemissuundasid tekstiili ja tehnoloogia ühendamiseks. Näitusel esindatud eksponaadid räägivad lugusid sellest, kuidas tulevikutekstiili ideest saab toode ning kuidas disainida sotsiaalse suunitlusega. Esitletakse näiteid sellest, kuidas kunsti ja tehnoloogia abil analoogseadmeid ümber mõtestada. Kuidas muudab tehnoloogia kaasatus tekstiilitootesse kasutaja suhtumist sellesse?

Universaalne disain (Noblessneri Valukoda, Tööstuse 48)

Konkursi raames otsiti idee- või valmislahendust, mis on disainitud, rakendades universaalse disaini põhimõtteid. Universaalne disain on strateegia, mille eesmärk on muuta keskkond, tooted, kommunikatsioon, informatsioon, tehnoloogia ja teenused nii suures ulatuses kui võimalik arusaadavaks ja kasutatavaks kõikidele, sealhulgas erivajadustega inimestele olenemata puudest, vanusest, soost ja rahvusest ning nii iseseisval ja loomulikul viisil kui võimalik, ilma kohandamise vajaduseta.

Tutvu kogu festivaliprogrammiga: http://www.disainioo.ee/2017-programm.

Sarnased artiklid

Kommentaarid